About Me – Ben Kimim?

thumbnail

 

SEVGİ DAL

Ant GraphIc DesIgn
I was born in Turkey. I got acquainted with the art of drawing during my Vocational High School years. There were no computers at that time. Everything was done by labour. We needed to buy film reels to shoot photos. We were waiting with excitement for images to appear on the photo cards in dark rooms… I did my undergraduate at the Vocational Teacher School of Ankara. After graduation, I started working as a teacher of art in Vocational High Schools. As a result of the reforms being made in the field of education, I had to switch my branch several times. I taught drawing. I worked as a Ceramic Teacher for 7 years. It was very exciting to shape the earth and wait for it to come out of the oven in one piece.

Then, I started to work as a Graphic Design Teacher, and kept working in that field for 15 years. I got familiar with software like Photoshop, Illustrator, Indesign, and Coreldraw. I worked day and night, tirelessly. I kept using those software after my retirement. I have been working more than 10 hours some days. If there is a good music accompanying my working, I do not even smell the meal burning on the stove.

 


 

More About Me…

 

My LIfe Style

Photography retouches and manipulations, graphic design products on Photoshop; magazine designs on Indesign; vectorial drawings on Illustrator are some of the things I do as a designer. Being so much into digital world took its toll on me; I cannot feel the joy I used to feel while drawing by hand. My computer is my world now. I also do web design. I must say I enjoy digital design a lot.

SocIal MedIa and Stock SItes

I started using Social Media more effectively after my retirement. I created accounts on many of them, and eventually, I decided to create this website to showcase my work. My works on this website are mostly vectorial drawings. The history of my country is full of amazingly beautiful artwork, and I am inspired by them.

Some of my works are being sold on Stock Sites, should you be interested.

Enjoy

I hope you have a good time while you are browsing my website, and enjoy my work. I would be extremely happy, and feel supported if you make comments. Thank you for spending some of your precious time on my website. I am sure there are many things to share and learn from each other.


 

Ben Türkiye’de doğdum. Meslek Lisesinde Resim Sanatı ile tanıştım. O zamanlar bilgisayar yoktu. Herşey el emeği ile yapılabiliyordu. Fotoğraf çekebilmek için film almak zorundaydık. Karanlık odalarda heyecanla kart üzerindeki görüntülerin yavaş yavaş belirmesini beklerdik… Yüksek öğrenimimi sonradan adı Mesleki Eğitim Fakültesi olan, ancak o zamanlarda meslek liselerine öğretmen yetiştiren Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda tamamladım. Meslek liselerinde Resim Alan Öğretmeni olarak çalışma hayatına atıldım. Bir süre Resim Öğretmenliği yaptım. Ama Eğitim alanındaki reformların bir türlü arkası gelmediği için hep alan değiştirmek zorunda kaldım. 7 yıl Seramik Alan Öğretmenliği yaptım. Toprağa şekil vermek ve fırından onların patlamadan, kırılmadan çıkmasını beklemek çok heyecan vericiydi.

15 yıl boyunca da Grafik Tasarım Alan Öğretmeni olarak çalıştım. Bu süreçte Photoshop, Illustrator, Indesign ve Coreldraw gibi, bir kez tanışınca asla vazgeçilemeyen programlarla gecemi gündüzüme katarak çalışmaya başladım. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra da bu programlarla çalışmaya devam ettim. Bazı günler 10 saatin üzerinde bilgisayar başında buldum kendimi. Dinlediğim müziğede kendimi kaptırınca, zaman zaman ocakta yanan yemeğin kokusunu bile duyamaz hale geldim.

 


Daha Fazlası…

 

Yaşam Tarzım

Photoshop’ta fotoğraf onarımları, manipülasyonlar, grafik tasarım ürünleri; Indesign’da dergi tasarımları; Illustrator’de vektörel çizimler derken kendi kendimi eğittim; fakat elime fırça, kalem, boya alamaz oldum. Bilgisayarım adeta benim dünyam oldu. Web tasarım alanında da faaliyetlerim oldu. Bütün bunların bana büyük keyif verdiğini söylemem gerek.

Sosyal Medya ve Stok Siteler

Emekli olduktan sonra sosyal medyayı daha çok kullanmaya başladım. Kendime hesaplar açtım, sonunda da bu sitede çalışmalarımı sergilemeye karar verdim. Daha çok vektörel çizimlere ağırlık verdim. Ülkemizin tarihi şaşırtıcı güzellikte sanat eserleriyle dolu ve bunlar benim esin kaynağım oldu.

Bazı stok sitelerinde bu çalışmalarım satılıyor, bununla da ilgilenebilirsiniz.

İyi Eğlenceler

Umarım sitemde dolaşırken iyi vakit geçirirsiniz ve çalışmalarımı beğenirsiniz. Yorumlarınızla bana destek olursanız beni çok mutlu edersiniz. Değerli zamanınızı sitemde geçirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Eminim birbirimizden öğreneceğimiz ve paylaşacağımız güzel şeyler vardır.

 

Follow Me over Social Media – Sosyal Medyada Beni Takip Edin

  • Instagram
  • Instagram
  • Twitter
  • Blog Spot
You can share this post if you've liked. - Gönderimi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz.